Facka od spolužačky i odmítnutí ve školce: Albínka Tereza si prošla kvůli předsudkům peklem

Tereza Jurná (27) se narodila jako albínka, v davu ji tak nikdo nepřehlédne. Poměrně vzácná genetická odchylka se totiž mimo jiné vyznačuje bledou pletí, bílými vlasy a očima hrajícíma do růžova. Je to způsobeno chybějícím pigmentem melaninem. Kdo by si ale myslel, že největším problémem pro albíny bude nemožnost slunění, velmi by se mýlil. Onemocnění totiž přináší i velké obtíže se zrakem a v návaznosti na odlišný vzhled také kruté a hloupé narážky okolí. Terezu dokonce nechtěli přijmout do školky, na základce si pak prošla peklem. Dnes má ale úspěšně vystudovanou univerzitu a chce pomáhat dalším lidem s podobnou poruchou. V Africe přitom hrozí albínům kvůli pověrám i smrt. 

„Narodila jsem se s celkovou formou albinismu, což znamená, že v mém těle i očích není žádný pigment. Můj vzhled je velmi nápadný. Bílá pokožka, v letních měsících narůžovělá, bílé vlasy, které z důvodu velké pozornosti okolí barvím na odstín blonďaté. A velmi nevýrazné přivřené oči, které na první pohled vypadají, že jsou modré, ale na světle se zbarvují do růžova až červena,“ uvádí o sobě Tereza.
Albinismus, kterým trpí, je vrozené a poměrně vzácné genetické onemocnění, při němž postiženému chybí v těle pigment melanin. Ten je zodpovědný za zabarvení kůže, sliznic, vlasů a očí. Terezini dva starší sourozenci ani rodiče přitom podobnou odchylkou netrpí. „Pátrali jsme asi pět generací nazpět a s žádným výsledkem. Bylo nám ale řečeno, že v rodině albín být musel,“ popsala pro Blesk Zprávy žena. 

Celý článek naleznete zde: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/600310/facka-od-spoluzacky-i-odmitnuti-ve-skolce-albinka-tereza-si-prosla-kvuli-predsudkum-peklem.html