Krémy pro albíny v Ghaně

Jak to začalo

Všechno začalo jedním mailem adresovaným na neurčitou adresu ghanské iniciativy zabývající se albinismem před tím, než jsem jel na svou aktivní dovolenou do Ghany. Měl jsem tam mapovat osudy ghanských studentů, kteří získali své vzdělání v Československu. Protože jsem problémy lidí s albinismem v různých afrických státech periferně vnímal, napadlo mě oslovit někoho povolaného z Ghany a udělat s ním k tématu rozhovor. Tehdy mi přišla vřelá odpověď od albínského aktivisty a sociálního pracovníka jménem Kwame Andrews Daklo, který v ní také zmínil jednu prosbu: „Byl bych moc vděčný, kdyby sis mohl dovolit přivézt pár krémů na opalování, protože tu jsou velmi drahé a lidé s albinismem si je nemohou dovolit. Rakovina kůže tu je rozšířená a mnozí z nás jsou jejími oběťmi.”
Tehdy jsem udělal to, co obvykle. Napsal jsem výzvu pro své přátele na Facebook. V postu jsem stručně popsal potíže, s nimiž se lidé s albinismem kvůli velké stigmatizaci potýkají, a že mám na cestě jednu volnou tašku, do které můžu nějaké krémy přibalit. To, co následovalo, bylo odzbrojující. Příspěvek rychle získal stovky sdílení a začaly mi chodit desítky zpráv a mailů. Od lidí, kteří chtěli pomoci – ať už krémy, které jim po létě zbyly, tak těmi, které nově nakoupili. V pražské kavárně Patra vzniklo improvizované sběrné místo a balíky s krémy mi z celé ČR i ze Slovenska chodily také domů. Společně se nám podařilo dát dohromady neuvěřitelných 70 kilo krémů, které jsem díky společnosti Air France, jež mi zdarma dovolila převézt další dva kufry navíc, do Ghany odvezl. 
Skrz Facebook se mi ozval také brněnský chemik Vojta Kundrát, který se v oboru výroby takových krémů pohybuje a nabídl svou pomoc při hledání udržitelného řešení. Desítky kilogramů krémů vezených do Ghany jsou sice fajn, problém to ale z dlouhodobého hlediska neřeší. Dostal jsem proto od něj za úkol přivézt několik místních přírodních dostupných surovin, ze kterých by se dal na lokální úrovni opalovací krém vyrábět s tím, že on mezitím vymyslí recept a způsob, jak krémy snadno v polních podmínkách vyrábět. Jedna z českých firem totiž vyrábí ochrannou složku, s níž se pak může mísit některý z přírodních tuků. Jako ideální možnost se jevilo lokálně snadno dostupné a levné bambucké máslo.
Během několika týdnů strávených v Ghaně jsem se v doprovodu Kwameho Andrewse Dakla setkával s různými lidmi s albinismem, zaznamenával jejich příběhy a rozdával jim krémy, které jste poslali. Příběhy to bývaly velmi smutné, plné bolesti a odloučení. Na druhou stranu mnohdy prodchnuté osobní silou a odvahou za svou důstojnost i zdraví bojovat. Slíbil jsem jim, že se pokusíme pomoci aspoň v rovině, která bezprostředně ohrožuje jejich život. A že uděláme vše, co bude v našich silách, abychom přímo v Ghaně rozjeli výrobu dostupných opalovacích krémů, které je budou od velmi rozšířené rakoviny kůže chránit. Protože můžeme. A poměrně snadno.
Z Ghany jsem v listopadu 2018 přivezl několikakilovou hroudu bambuckého másla, kterou si ve své brněnské laboratoři převzal Vojta Kundrát. Spolu se svými kolegy aktuálně pracují na ideálním složení tak, abychom na přelomu května a června 2019 společně odletěli do Ghany a výrobu právě několik lidí s albinismem, kteří pracují v organizaci Engage Now Africa, naučili. Naším cílem je přijít na ten nejsnazší, nejlevnější a bezpečný způsob výroby, který si bude moci osvojit téměř každý. Krémy pak budou albínští sociální pracovníci distribuovat mezi 2000 lidí s albinismem, které má ve svém registru právě organizace Engage Now Africa, v níž Kwame působí. Ta je jednou z mála, jež v této oblasti působí. Potřební pak budou za krémy platit minimální částky tak, aby byly pokryty náklady na výrobu, a ta tak byla dlouhodobě udržitelná. 
Pro to všechno však potřebujeme i vaši pomoc. Již brzy zřídíme crowdfundingovou kampaň na serveru HitHit, prostřednictvím které se budeme snažit vybrat peníze na pokrytí prvních nákladů na rozjezd výroby (nákup materiálu a vybavení). S jejím spuštěním pak pomůžeme ghanským albínským aktivistům vytvořit vůbec první nízkorozpočtovou osvětovou kampaň o albinismu šířenou přes sociální sítě, jejímž cílem bude jak bořit zažité mýty o lidech s tímto onemocněním, které mají za následek jejich stigmatizaci a izolaci, tak informovat samotné lidi s albinismem o jejich stavu a o tom, jak se chránit a předejít rakovině kůže. Většina z nich totiž nemá žádné informace, někteří ani netuší, co přesně albinismus je a proč se právě oni tak narodili.
Na projektu pracujeme na dobrovolné bázi, z čirého nadšení a vědomí, že můžeme snadno pomoci tam, kde je potřeba, a vyřešit tak částečně problém, který trápí tisíce lidí, a v důsledku také zachránit životy. Vy do toho můžete jít s námi.
Lukáš Houdek

http://www.kremyproalbiny.com